در پایان بد نیست به برخی از مسائلی که باعث اطلاع جن­گیران از برخی از مسائل زندگی افراد می شود نیز، اشاره داشته باشیم. این که این نکته در فصل روزنه ها ذکر می شود، بدین معنا نیست که اگر کسی این اطلاعات را از فرد مورد نظر داشته باشد، حتما می تواند به ان فرد ضربه بزند؛ و یا به تعبیر ما روزنه او باز شود. بلکه اگز این موارد در اختیار این افراد شیطان صفت قرار گیرد، می توانند به صورت راحت تری زندگی فرد را بررسی و در صورت مهیا بودن شرایط، باز بودن روزنه، آسیب هایی را وارد نمایند. اما این مسائل چیست؟

مطالعه بیشتر...

شاید بتوان گفت، تنها استثناء در قاعده روزنه ها بچه ها هستند. بدین معنا که کودکان و نوزادان به خودی خود روزنه ارتباط گرفتن آنان با جنیان باز است. این مطلب هم در روایات متعدد بدان پرداخته شده و هم از لحاظ روزنه افزایش توهم توجیه مناسبی دارد. چرا که یکی از اصلی ترین کلیشه شخصیتی در کودکان، خیال پردازی آنان است که در بازی های کودکانه­شان نیز به طور برجسته متجلی می شود.

اما در روایات متعدد داریم که کودکان نسبت به جنیان آسیب پذیر بوده و بایستی والدین فرزند، دستوراتی را برای محافظت کودک خود در برابر این مساله مراعات نمایند. از جمله این روایات می توان به نمونه زیر اشاره کرد:

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: لَيْسَ مِنْ بَيْتِ نَبِيٍّ إِلَّا وَ فِيهِ حَمَامٌ لِأَنَّ سُفَهَاءَ الْجِنِّ يَعْبَثُونَ بِصِبْيَانِ الْبَيْتِ فَإِذَا كَانَ فِيهِ حَمَامٌ عَبَثُوا بِالْحَمَامِ وَ تَرَكُوا النَّاسَ. (مكارم الأخلاق، ص 131)

امام صادق (ع): در خانه هر پيغمبرى كبوترى وجود داشت، زيرا جنيان‏ با كودكان بازى مى‏كنند، و چون كبوتر در خانه‏اى باشد به آن سرگرم شده و از كودكان دست بر ميدارند.

یکی از روزنه های اساسی که با توجه به ماهیت جنیان و حالت های روانی خاص انسان می توان ذکر کرد، افزایش توهم است. بدین معنا که عواملی که باعث افزایش توهم بدون ضابطه انسان بشوند، می توانند انسان را در مقابل جنیان و شیاطین جنی آسیب پذیر نمایند. برخی از این عوامل عبارتند از:

1-5. مصرف مواد مخدر توهم­زا همچون شیشه و حشیش.

مصرف این مواد یکی از عواملی است که باعث افزایش بی ضابطه توهم و تخیل انسان می شود. توصیه به مصرف گیاهان توهم زا همچون پیوته[1]و تاتورا[2] در عرفان سرخپوستی، مصرف حشیش توسط مرتاضان هندی برای ارتباط گرفتن با خدایان و ... را می توان از این منظر تحلیل نمود.

مطالعه عوارض بالینی مصرف این نوع مواد و توهمات حاصل از آن، تشابه زیادی با حالات افرادی دارد که مورد هجمه جنیان قرار گرفته اند. منتهی این مساله فعلا در حد یک فرضیه بوده و مطالعات میدانی بر روی آن ادامه دارد.

مطالعه بیشتر...

اگر به متن روایات ناظر به آداب زندگی اسلامی مراجعه کنید، خواهید دید که در موارد زیادی، علت استحباب و یا کراهت برخی از این آداب، به خاطر تنظیم ارتباط زندگی ما با جنیان و شیاطین است. با توجه به این که مواردی از این قبیل را، ضمن بخش درمان آسیب های جنیان و شیاطین ذکر خواهیم کرد، از ذکر آن ها خودداری می­کنم.

آنطور که در روایات و آیات قرآن آمده است، یکی از ابزارهای تسلط شیطان بر انسان، ترس است. البته بایستی دقت داشت که ترس را می توان به دونوع معقول و غیرمعقول تقسیم نمود. بدین صورت که: اجتناب انسان از مسائلی که ممکن است به وی آسیب بزند، ترسی معقول است. مثلا فرد از صدای انفجار ناگهانی می ترسد و از ترس جانش فرار می کند. منتهی آن ترسی که مبنای عقلی نداشته باشد و صرفا به خاطر وساوس شیطان و حرکاتی که آنان انجام می دهند باشد، ترسی غیرمعقول بوده و به سلطه شیطان منجر می گردد.

اِنَّما ذلِکُمُ الشَّیطنُ یُخَوِّفُ اَولِیآءَهُ فَلا تَخافُوهُم وَ خافُونِ اِن کُنتُم مُؤمِنین (آل عمران/175)

در واقع، اين شيطان است كه دوستانش را مى‌ترساند؛ پس اگر مؤمنيد از آنان مترسيد و از من بترسيد.

یکی از مسائلی که باعث آسیب پذیری انسان در مقابل شیاطین می شود، ارتکاب گناه است. چرا که هنگامی که فرد مشغول انجام گناهی است، درحقیقت خود را از سیطره ولایت الهی بیرون می داند و یوغ بندگی شیطان را بر گردن نهاده و تسلیم او شده است. منتهی برخی از گناهان به صورت ویژه در آیات قرآن و روایات به آن ها اشاره شده است.

1-2. دروغ

هَلْ اُنَبِّئُكُمْ عَلَى مَنْ تَنَزَّلُ الشَّيَاطِينُ. تَنَزَّلُ عَلَى كُلِّ اَفَّاكٍ اَثِيمٍ. (شعرا 221 و 222)

آيا شما را خبر دهم كه شياطين بر چه كسى نازل مى‏شوند؟ بر هر بسيار دروغگوی گنهکار نازل می شوند.

2-2. ترک نماز

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص)‏ لَا يَزَالُ الشَّيْطَانُ‏ ذَعِراً مِنَ الْمُؤْمِنِ مَا حَافَظَ عَلَى الصَّلَوَاتِ الْخَمْسِ- فَإِذَا ضَيَّعَهُنَ‏ تَجَرَّأَ عَلَيْهِ وَ أَوْقَعَهُ فِي الْعَظَائِمِ. (کافی (چاپ اسلامیه)، ج3، ص 269)

مطالعه بیشتر...

یکی از بدیهی ترین مسائلی که باعث تسلط شیاطین بر انسان می شود، پذیرش سلطه این موجودات بر خویشتن است. البته این مساله در آیات متعددی نیز بدان اشاره شده است. از جمله:

إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَى الَّذِينَ يَتَوَلَّوْنَهُ وَالَّذِينَ هُم بِهِ مُشْرِكُونَ (نحل/100)

تسلّط (شیطان) فقط بر کسانی است که او را سرپرست و دوست خود گرفته اند و بر کسانی است که [به وسیله اغواگری او] برای خدا شریک قرار داده اند.

إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ إِلاَّ مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغَاوِينَ (حجر/42)

قطعاً تو را بر بندگانم تسلّطی نیست، مگر بر گمراهانی که از تو پیروی می کنند.

با توجه به این اصل کلی می توان نفوذ و سلطه شیاطین بر کسانی را که به عضویت فرقه های انحرافی، همچون فرق صوفیه، عرفان حلقه، اکنکار و ... در می آیند، بهتر درک کرد.

مطالعه بیشتر...

حال ممکن است برای مخاطبین این اثر این سوال پیش بیاید که شیاطین جنی با قابلیت های گفته شده، آیا آزادانه می توانند در زندگی انسان ها دخل و تصرف نمایند؟ یا نیازمند شرایط خاصی است.

در جواب بایستی بگوئیم: بنابر اقتضای جکت الهی و مطابق آنچه در روایات وارده شده، تا موقعی که انسان با اختیار خود، زمینه ورود جنیان و شیاطین جنی را در زندگی خود ایجاد نکند، آنان قدرت هیچ گونه دخالتی را ندارند. در این نوشته از این شرایط با تعبیر روزنه یاد می کنیم. به این معنا که تا وقتی که فرد این روزنه ها را در زندگی خود باز ننماید، جنیان قدرت دخالت در زندگی وی را ندارند.

یکی از روایاتی که به اصل این مساله اشاره دارد، در کتاب شریف علل الشرایع ذکر شده است. در این روایات حضرت علی (ع) اشاره به ابتدای خلقت انسان نموده و می فرماید:

مطالعه بیشتر...

اطلاعات تماس

  • ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • آیدی تلگرام: www.telegram.me/alinaji314

درباره ما

این سایت به همت جمعی از پژوهشگران حوزوی راه اندازی گردیده است. این گروه با تکیه بر آیات و روایات، به تحقیق پیرامون مسائل ماوراء الطبیعی و تبیین آنان از نگاه اسلامی می پردازد.

  کانال ما در آپارات
کانال ما در تلگرام کانال ما در تلگرام

درباره سایت نجات از جن

این سایت به همت جمعی از پژوهشگران حوزوی راه اندازی گردیده است. این گروه با تکیه بر آیات و روایات، به تحقیق پیرامون مسائل ماوراء الطبیعی و تبیین آنان از نگاه اسلامی می پردازد.

تماس با ما

  • ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • آیدی تلگرام: www.telegram.me/alinaji314