این مساله در منابع دینی به عنوان کهانت از آن یاد شده و صراحتا حرام شمرده شده است. برای تشریح بهتر ابعاد این مساله بایستی دو نکته را به عنوان مقدمه به یاد داشت: اولا در برخی روایات داریم که شیاطین پس از بعثت نبی مکرم اسلام (ص) شیاطین از دستیابی به اخبار آسمان ها که به تعبیر قرآن از طریق استراق سمع به دست می آوردند ممنوع شدند، که آیاتی همچون آیه 18 سوره حجر، آیه 10 سوره صافات و آیه 9 سوره جن به این مطلب اشاره دارند.

ثانیا؛ برخی اخبار همچون زمان مرگ افراد، فقط و فقط در حیطه علم الهی وجود دارد و شیاطین و جنیان به آن راه ندارند. خداند در آیه 14 سوره سبا به این مساله اشاره می کند و می فرماید: فَلَمَّا خَرَّ تَبَيَّنَتِ الْجِنُّ أَن لَّوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ الْغَيْبَ مَا لَبِثُوا فِي الْعَذَابِ الْمُهِينِ. یعنی اگر جنیان می توانستند بفهمند که حضرت سلیمان (ع) فوت کرده است، همچنان به کارهای سختی که حضرت آنان را بر آن گمارده بود ادامه نمی دادند.

منتهی با وجود این دو نکته گاهی اوقات مشاهده می شود که افرادی که با این شیاطین در ارتباطند برخی اخبار صحیح از آینده ای نه چندان دور بیان می کنند. در این جا چند صورت می توان فرض کرد:

مطالعه بیشتر...

یکی از مسائل دیگری که در آیات مختلفی از قرآن به آن اشاره شده، ایجاد بیماری توسط شیاطین جنی است. یکی از این آیات آیه 275 سوره بقره است که در آن به قابلیت ایجاد جنون (دیوانگی) توسط شیاطین اشاره شده است. در این آیه خداوند، وضع رباخواران در قیامت را به فردی که توسط شیاطین دیوانه شده اند، تشبیه کرده است.

الَّذِينَ يَأْكُلُونَ الرِّ‌بَا لَا يَقُومُونَ إِلَّا كَمَا يَقُومُ الَّذِي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطَانُ مِنَ الْمَسِّ ... ﴿٢٧٥﴾

کسانی که ربا می خورند به پای نمی خیزند، مگر مانند به پای خاستن کسی که شیطان او را با تماس خود آشفته حال کرده [و تعادل روانی و عقلی اش را مختل ساخته] است ... (۲۷۵)

مطالعه بیشتر...

این مورد در آیه 102 سوره بقره آمده است. در این آیه به اوضاع قوم بنی اسرائیل پس از فوت حضرت سلیمان (ع) اشاره شده است. در این آیه آمده که برخی از یهودیان منحرف ادعا کردند که قدرت و سلطنت سلیمان نبی (ع) بواسطه سحر و جادو بوده است، و این شیاطین بودند که این قدرت را به وی اعطا کرده بودند.

به همین خاطر خداوند دو فرشته به نام های هاروت و ماروت را به سمت برخی از خواص بنی اسرائیل فرستاد، تا رمز و راز جادوگران را به آن ها آموزش داده تا بتوانند سِحر ساحران را ابطال و مدعیان دروغگو را به مردم معرفی نمایند. منتهی برخی از همین افراد از این آموزش ها سوء استفاده کرده و یکی از کارهایی که انجام می دادند، ایجاد اختلاف بین زن و شوهر بوده است.

وَاتَّبَعُوا مَا تَتْلُو الشَّيَاطِينُ عَلَى مُلْكِ سُلَيْمَانَ وَمَا كَفَرَ‌ سُلَيْمَانُ وَلَـكِنَّ الشَّيَاطِينَ كَفَرُ‌وا يُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ‌ وَمَا أُنزِلَ عَلَى الْمَلَكَيْنِ بِبَابِلَ هَارُ‌وتَ وَمَارُ‌وتَ وَمَا يُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى يَقُولَا إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلَا تَكْفُرْ‌ فَيَتَعَلَّمُونَ مِنْهُمَا مَا يُفَرِّ‌قُونَ بِهِ بَيْنَ الْمَرْ‌ءِ وَزَوْجِهِ وَمَا هُم بِضَارِّ‌ينَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّـهِ وَيَتَعَلَّمُونَ مَا يَضُرُّ‌هُمْ وَلَا يَنفَعُهُمْ  وَلَقَدْ عَلِمُوا لَمَنِ اشْتَرَ‌اهُ مَا لَهُ فِي الْآخِرَ‌ةِ مِنْ خَلَاقٍ وَلَبِئْسَ مَا شَرَ‌وْا بِهِ أَنفُسَهُمْ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ ﴿١٠٢﴾

مطالعه بیشتر...

یکی دیگر از قابلیت هایی که با نیروهای شیطانی قابل دست یابی است، تصویر سازی ذهنی است. در این مساله که بیشتر با عنوان سِحر از آن یاد می شود، فردی با استفاده از نیروهای شیطانی و بعضا شیاطین جنی، تصویر دیگری از واقعیت را در ذهن مخاطبین ایجاد می کند. بدین صورت که افراد یک شیء را به شکل دیگری می بینند، در حالی که در واقع ماهیت آن شی هیچ تغییری نکرده است.

این مساله در آیات مختلفی از قرآن از جمله در ماجرای مبارزه حضرت موسی (ع) با جادوگران فرعون بیان شده است. با دقت در آیه 116 سوره اعراف و  آیه 66 سوره طه، می توان اشاره خداوند به این مساله را دریافت. در این دو آیه، خداوند متعلَّق سِحر ساحران را چشم های مردم بیان می فرماید. بدین معنا که ساحران تغییری در ریسمان ها ندادند، بلکه چشم مردم را سِحر کرده و مردم طناب ها را به شکل مارهای خزنده تصور کردند:

مطالعه بیشتر...

خود این قابلیت را می توان در دو عنوان جزئی تر تشریح نمود:

1-2. ذهن خوانی و القاء افکار به ذهن فرد

یکی از قابلیت های اولیه که جنیان و شیطاطین در اغلب موارد از آن بهره میگیرند، قابلیت خواندن افکار موجود در ذهن فرد است. با استفاده از همین قابلیت است که شیاطین وساوس خود را بر انسان ها القا می نمایند. بعضا افرادی که با شیاطین جنی ارتباط دارند، از این قابلیت استفاده کرده و افکار مخاطبین خود را می خوانند. برخی افراد نیز گمان می برند که آنان از غیب مطلع بوده و همه چیز را نسبت به آنان می دانند.

2-2. ایجاد فراموشی

به استناد آیه 63 سوره کهف، یکی از قابلیت های شیاطین جنی، ایجاد فراموشی و پاک کردن افکاری است که در ذهن انسان وجود داشته است. در روایات فراوانی نیز، به این مطلب اشاره شده و یکی از مسائلی که با حضور شیاطین بر انسان عارض می شود، فراموشی و کاهش قدرت حافظه است.

مطالعه بیشتر...

در آیه 39 سوره نمل به این مساله اشاره شده است. در این آیه خداوند ماجرای درخواست حضرت سلیمان (ع) جهت انتقال تخت بلقیس را مطرح می کند. سليمان نبی (ع)، در اين آيه به حضار در جلسه مى گويد: كداميك از شما تخت ملكه سبا را قبل از اينكه ايشان نزد ما آيند در اينجا حاضر مى سازد؟ و منظورش از اين فرمان اين است كه وقتى ملكه سباء تخت خود را از چندين فرسخ فاصله در حضور سليمان حاضر ديد، به قدرتى كه خدا به وى ارزانى داشته و به معجزه او، بر نبوتش پى ببرد، تا در نتيجه تسليم خدا گردد، همچنان كه به شهادت آيات بعد، تسليم هم شدند.

قَالَ يَا أَيُّهَا الْمَلَأُ أَيُّكُمْ يَأْتِينِي بِعَرْ‌شِهَا قَبْلَ أَن يَأْتُونِي مُسْلِمِينَ ﴿٣٨﴾ قَالَ عِفْرِ‌يتٌ مِّنَ الْجِنِّ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَن تَقُومَ مِن مَّقَامِكَ وَإِنِّي عَلَيْهِ لَقَوِيٌّ أَمِينٌ ﴿٣٩﴾

مطالعه بیشتر...

اطلاعات تماس

  • ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • آیدی تلگرام: www.telegram.me/alinaji314

درباره ما

این سایت به همت جمعی از پژوهشگران حوزوی راه اندازی گردیده است. این گروه با تکیه بر آیات و روایات، به تحقیق پیرامون مسائل ماوراء الطبیعی و تبیین آنان از نگاه اسلامی می پردازد.

  کانال ما در آپارات
کانال ما در تلگرام کانال ما در تلگرام

درباره سایت نجات از جن

این سایت به همت جمعی از پژوهشگران حوزوی راه اندازی گردیده است. این گروه با تکیه بر آیات و روایات، به تحقیق پیرامون مسائل ماوراء الطبیعی و تبیین آنان از نگاه اسلامی می پردازد.

تماس با ما

  • ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • آیدی تلگرام: www.telegram.me/alinaji314