به گزارش خبرگزاری شبستان صحبت کردن در خصوص موجودی به نام جن و اطلاع یافتن از چیتسی این موجودات، چگونگی زندگی، نحوه ارتباط و ... از جمله سوالاتی است که همیشه ذهن بشر در خصوص آن کنجکاو بوده است؛ در این خصوص طی سلسله مباحثی با حجت الاسلام حسین عرب، مدیر دفتر بین الملل موسسه بهداشت معنوی و پژوهشگر مسائل متافیزیک به گفتگو نشسته ایم که از نظرتان می گذرد:

اجنه چگونه موجوداتی هستند و آیا جن مومن یا کافر هم داریم؟

از نظر لغوی جن به موجودی اطلاق می شود که مخفی و پنهان است. طبق آموزه های دین این موجود دارای قوه اختیار می باشد، بنابراین ایمان و کفر، و عذاب و پاداش برای آنها نیز معنا دارد. همچنین براساس آیات قرآن این موجودات دارای حشرو نشر و مرگ و زندگی می باشند. و از فحوای روایات وسایر متون دینی اینچنین بر می آید که جنیان دارای گونه های متنوعی هستند که برخی از این گونه های توالد و تولید مثل دارند.

Register to read more...

با توجه به آنچه نسبت به ماهیت جنیان در آیات قرآنی و برخی از روایات و آراء فیلسوفان مختلف آمده است، این موجودات قابلیت تغییر شکل و ظاهر دارند. همچنان که در روایاتی می خوانیم که شیطان به اشکال مختلف بر انسان ها ظاهر می شود.

منتهی در برخی از روایات، تصویری از ظاهر جنیان مومن و کافر آورده شده است. مثلا در روایات متعددی داریم که برخی از اصحاب حضرات معصومین (ع) گرهی از جنیان را دیده اند که برای پرسش سوالات دینیشان خدمت ائمه (ع) رسیده اند. یا در مورادی جنیان مومن برای انجام کاری از طرف اعل بیت (ع) ماموریت داشته اند. از جمله این روایات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1.  سعد اسكاف گويد: مى‏رفتم خدمت امام باقر (ع) و مى‏خواستم اجازه ورود بگيرم و خدمت او برسم، به ناگاه ديدم شتران با جهازى بر در خانه صف كشيده و ناگهان آوازها بر خاست و سپس مردمى عمامه بر سر مانند زُطها (سودانى‏ها و هندى‏ها) از در خانه بيرون شدند، من خدمت امام رسيدم و گفتم: قربانت، امروز دير به من اجازه ورود داديد و مردمى ديدم عمامه بر سر از خانه بر من بيرون شدند، من آنها را نشناختم. فرمود: اى سعد، مى‏دانى اينها چه کسانی هستند؟ گفتم: نه، فرمود: اينها برادران جنّ شما هستند که نزد ما مى‏آيند و از حلال و حرام و معالم دين خود پرسش مى‏كنند. (اصول كافي، ج‏2، ص: 313)

Register to read more...

از دیدگاه قرآنی، جن از آتش آفریده شده است. قرآن در دو مورد به خلقت جن اشاره می‌کند:

1. وَ الجانَّ خَلَقْنَاهُ مِن قَبْلُ مِن نَّارِ السَّمُوم. (حجر، آیه 27) و طایفه‌ی جن را پیش از آن، از آتش گرم و سوزان آفریدیم.

سَموم در لغت به معنای باد سوزانی است که گویی در تمام روزنه‌های پوست بدن انسان نفوذ می‌کند.

2. وَ خَلَقَ الْجَانَّ مِن مَّارِجٍ مِّن نَّار. (الرحمن، آیه 15) و جن را از شعله‌های مختلط و متحرک آتش آفرید.

مارج به معناى زبانه خالص و بدون دود از آتش است.

اگر در آيه اول مبدأ خلقت جن از نار سموم دانسته شده، با آيه دوم که آن را مارجى از نار ناميده، منافات ندارد، زيرا مارج از آتش، شعله ايست كه همراه دود باشد، پس دو آيه در مجموع مبدأ خلقت جن را باد سمومى معرفى مى كند كه مشتعل گشته و به صورت مارجى از آتش در آمده است.[1]

Register to read more...

بر خلاف داستان‌ها و افسانه‌هایی که در مورد جن رایج است و از این پدیده‌ی الهی صورتی وحشتناک و عجیب نشان داده است نگاه قرآن به این مخلوق الهی بسیار جالب است. در تمام آیات قرآنی که در این مورد نازل شده است حتی یک مورد نمی‌توان یافت که جن را موجودی هولناک و ترس‌آور شناسانده باشد و این نکته‌ای در خور توجه است. در این­جا طبق آموزه‏های قرآنی چند نکته کلی درباره جنّیان بیان می کنیم:

1. دارای قوه‌ی اختیارند، در نتیجه مؤمن و کافر دارند[1]، و ثواب و عقاب شامل حال آن‌ها نیز می‏شود.[2]

Register to read more...

اطلاعات تماس

  • ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • آیدی تلگرام: www.telegram.me/alinaji314

درباره ما

این سایت به همت جمعی از پژوهشگران حوزوی راه اندازی گردیده است. این گروه با تکیه بر آیات و روایات، به تحقیق پیرامون مسائل ماوراء الطبیعی و تبیین آنان از نگاه اسلامی می پردازد.

  کانال ما در آپارات
کانال ما در تلگرام کانال ما در تلگرام

درباره سایت نجات از جن

این سایت به همت جمعی از پژوهشگران حوزوی راه اندازی گردیده است. این گروه با تکیه بر آیات و روایات، به تحقیق پیرامون مسائل ماوراء الطبیعی و تبیین آنان از نگاه اسلامی می پردازد.

تماس با ما

  • ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • آیدی تلگرام: www.telegram.me/alinaji314