حال ممکن است برای مخاطبین این اثر این سوال پیش بیاید که شیاطین جنی با قابلیت های گفته شده، آیا آزادانه می توانند در زندگی انسان ها دخل و تصرف نمایند؟ یا نیازمند شرایط خاصی است.

در جواب بایستی بگوئیم: بنابر اقتضای جکت الهی و مطابق آنچه در روایات وارده شده، تا موقعی که انسان با اختیار خود، زمینه ورود جنیان و شیاطین جنی را در زندگی خود ایجاد نکند، آنان قدرت هیچ گونه دخالتی را ندارند. در این نوشته از این شرایط با تعبیر روزنه یاد می کنیم. به این معنا که تا وقتی که فرد این روزنه ها را در زندگی خود باز ننماید، جنیان قدرت دخالت در زندگی وی را ندارند.

یکی از روایاتی که به اصل این مساله اشاره دارد، در کتاب شریف علل الشرایع ذکر شده است. در این روایات حضرت علی (ع) اشاره به ابتدای خلقت انسان نموده و می فرماید:

قبلا از حلقت انسان، دو موجود بر روی زمین زندگی می کردند، یکی جنیان و دیگری نسناس. سپس به خاطر فساد و خونریزی که میان این دو پدید آمد، خداوند نسناس را به طور کلی از میان برداشت ولی جنیان را باقی گذاشت. سپس انسان را به عنوان خلیفه خود بر روی زمین قرار داد، و میان انسان ها و جنیان حجابی را قرار داد که با وجود آن، انسان ها نمی توانند جنیان را ببینند و با آنان تعامل کنند.

سپس در ادامه خداوند، به تعامل میان انس و جن اشاره و انسان ها را از تعامل با جنیان نهی می کند. نکته قابل توجه در این قسمت آن است که خطاب خداوند به آدمیان است و آن ها را نهی می کند؛ و این بدین معناست که این انسان ها هستند که می توانند زمینه ورود جنیان به زندگی خود را باز نمایند.

عَنْ جَابِرٍ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ (ع) قَالَ قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (ع): إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى لَمَّا أَحَبَّ أَنْ یَخْلُقَ خَلْقاً بِیَدِهِ وَ ذَلِکَ بَعْدَ مَا مَضَى مِنَ الْجِنِّ وَ النَّسْنَاسِ فِی الْأَرْضِ سَبْعَهَ آلَافِ سَنَهٍ … وَ أُبِینُ النَّسْنَاسَ مِنْ أَرْضِی فَأُطَهِّرُهَا مِنْهُمْ وَ أَنْقُلُ مَرَدَهَ الْجِنِّ الْعُصَاهَ عَنْ بَرِیَّتِی وَ خَلْقِی وَ خِیَرَتِی وَ أُسْکِنُهُمْ فِی الْهَوَاءِ وَ فِی أَقْطَارِ الْأَرْضِ لَا یُجَاوِرُونَ نَسْلَ خَلْقِی وَ أَجْعَلُ بَیْنَ الْجِنِّ وَ بَیْنَ خَلْقِی حِجَاباً وَ لَا یَرَى نَسْلُ خَلْقِیَ الْجِنَّ وَ لَا یُؤَانِسُونَهُمْ وَ لَا یُخَالِطُونَهُمْ وَ لَا یُجَالِسُونَهُمْ فَمَنْ عَصَانِی مِنْ نَسْلِ خَلْقِیَ الَّذِینَ اصْطَفَیْتُهُمْ لِنَفْسِی أَسْکَنْتُهُمْ مَسَاکِنَ الْعُصَاهِ وَ أَوْرَدْتُهُمْ مَوَارِدَهُمْ وَ لَا أُبَالِی. (علل الشرایع، ج ۱، ص ۱۰۴)

حضرت امیر المؤمنین (ع) فرمودند: هفت هزار سال بعد از ایجاد جنّ و نسناس در روى زمین حقّ تبارک و تعالى اراده نمود که با قدرت بیکرانش خلائق و انسان‏ها را بیافریند …. و نسناس را نابود خواهم کرد و زمین را خالى از وجودشان مینمایم، و گناهکاران‏ طائفه جن را دور نمایم از خلق و بندگان خاص خود، و در هوا و در اطراف زمین که مجاور با بنى آدم نباشند جاى دهم و میان جنّ و بشر حجابى قرار دهم که بشر جنّ را نبینند که با آنها معاشرت و مجالست و معامله نمایند، و هر بشرى که از این مساله تجاوز نماید او را در (جهنّم) جایگاه گناهکاران منزل دهم و باکى از این کار نخواهم داشت و ترس و بیمى از کسى ندارم.

اما این روزنه ها چیست؟

۰-روزنه چیست؟