قابلیت های جنیان و شیاطین

1-انتقال اشیاء و سرعت بالا

در آیه 39 سوره نمل به این مساله اشاره شده است. در این آیه خداوند ماجرای درخواست حضرت سلیمان (ع) جهت انتقال تخت بلقیس را مطرح می کند. سليمان نبی (ع)، در اين آيه به حضار در جلسه مى گويد: كداميك از شما تخت ملكه سبا را قبل از اينكه ايشان نزد ما آيند در اينجا حاضر مى سازد؟ و منظورش از اين فرمان اين است كه وقتى ملكه سباء تخت خود را از چندين فرسخ فاصله در حضور سليمان حاضر ديد، به قدرتى كه خدا به وى ارزانى داشته و به معجزه او، بر نبوتش پى ببرد، تا در نتيجه تسليم خدا گردد، همچنان كه به شهادت آيات بعد، تسليم هم شدند.

قَالَ يَا أَيُّهَا الْمَلَأُ أَيُّكُمْ يَأْتِينِي بِعَرْ‌شِهَا قَبْلَ أَن يَأْتُونِي مُسْلِمِينَ ﴿٣٨﴾ قَالَ عِفْرِ‌يتٌ مِّنَ الْجِنِّ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَن تَقُومَ مِن مَّقَامِكَ وَإِنِّي عَلَيْهِ لَقَوِيٌّ أَمِينٌ ﴿٣٩﴾

 

(سلیمان) گفت: «ای بزرگان! کدام یک از شما تخت او را برای من می‌آورد پیش از آنکه به حال تسلیم نزد من آیند؟» (۳۸) عفریتی از جنّ گفت: «من آن را نزد تو می‌آورم پیش از آنکه از مجلست برخیزی و من نسبت به این امر، توانا و امینم!» (۳۹)

سای بابا[1] از رهبران فرقه های نوظهور در سال های اخیر، با استفاده از همین قابلیت، ادعای خدایی و خلقت اشیاء را می نمود. وی با استفاده از شیاطین، زیورآلاتی را که در کارگاه کوچکی با فاصله زیاد از معبد خود، ساخته می شد در دست خود قرار می داد و به مریدان خود هدیه می نمود. همچنین خاکستری با عنوان ویبوتی[2] از دستانش خارج می کرد، که برخی مریدانش آن را به عنوان شیء متبرک و شفابخش همراه خود می بردند.[1] . Sathya Sai Baba (1926-2011)

[2] . Vibhuti

دکمه بازگشت به بالا