روزنه های ورود جن

0-روزنه چیست؟

حال ممکن است برای مخاطبین این اثر این سوال پیش بیاید که شیاطین جنی با قابلیت های گفته شده، آیا آزادانه می توانند در زندگی انسان ها دخل و تصرف نمایند؟ یا نیازمند شرایط خاصی است.

در جواب بایستی بگوئیم: بنابر اقتضای جکت الهی و مطابق آنچه در روایات وارده شده، تا موقعی که انسان با اختیار خود، زمینه ورود جنیان و شیاطین جنی را در زندگی خود ایجاد نکند، آنان قدرت هیچ گونه دخالتی را ندارند. در این نوشته از این شرایط با تعبیر روزنه یاد می کنیم. به این معنا که تا وقتی که فرد این روزنه ها را در زندگی خود باز ننماید، جنیان قدرت دخالت در زندگی وی را ندارند.

یکی از روایاتی که به اصل این مساله اشاره دارد، در کتاب شریف علل الشرایع ذکر شده است. در این روایات حضرت علی (ع) اشاره به ابتدای خلقت انسان نموده و می فرماید:

قبلا از حلقت انسان، دو موجود بر روی زمین زندگی می کردند، یکی جنیان و دیگری نسناس. سپس به خاطر فساد و خونریزی که میان این دو پدید آمد، خداوند نسناس را به طور کلی از میان برداشت ولی جنیان را باقی گذاشت. سپس انسان را به عنوان خلیفه خود بر روی زمین قرار داد، و میان انسان ها و جنیان حجابی را قرار داد که با وجود آن، انسان ها نمی توانند جنیان را ببینند و با آنان تعامل کنند.

سپس در ادامه خداوند، به تعامل میان انس و جن اشاره و انسان ها را از تعامل با جنیان نهی می کند. نکته قابل توجه در این قسمت آن است که خطاب خداوند به آدمیان است و آن ها را نهی می کند؛ و این بدین معناست که این انسان ها هستند که می توانند زمینه ورود جنیان به زندگی خود را باز نمایند.

عَنْ جَابِرٍ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ (ع) قَالَ قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع): إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى لَمَّا أَحَبَّ أَنْ يَخْلُقَ خَلْقاً بِيَدِهِ وَ ذَلِكَ بَعْدَ مَا مَضَى مِنَ الْجِنِّ وَ النَّسْنَاسِ فِي الْأَرْضِ سَبْعَةَ آلَافِ سَنَةٍ … وَ أُبِينُ النَّسْنَاسَ مِنْ أَرْضِي فَأُطَهِّرُهَا مِنْهُمْ وَ أَنْقُلُ مَرَدَةَ الْجِنِّ الْعُصَاةَ عَنْ بَرِيَّتِي وَ خَلْقِي وَ خِيَرَتِي وَ أُسْكِنُهُمْ فِي الْهَوَاءِ وَ فِي أَقْطَارِ الْأَرْضِ لَا يُجَاوِرُونَ نَسْلَ خَلْقِي وَ أَجْعَلُ بَيْنَ الْجِنِّ وَ بَيْنَ خَلْقِي حِجَاباً وَ لَا يَرَى نَسْلُ خَلْقِيَ الْجِنَّ وَ لَا يُؤَانِسُونَهُمْ وَ لَا يُخَالِطُونَهُمْ وَ لَا يُجَالِسُونَهُمْ فَمَنْ عَصَانِي مِنْ نَسْلِ خَلْقِيَ الَّذِينَ اصْطَفَيْتُهُمْ لِنَفْسِي أَسْكَنْتُهُمْ مَسَاكِنَ الْعُصَاةِ وَ أَوْرَدْتُهُمْ مَوَارِدَهُمْ وَ لَا أُبَالِي. (علل الشرایع، ج 1، ص 104)

حضرت امير المؤمنين (ع) فرمودند: هفت هزار سال بعد از ايجاد جنّ و نسناس در روى زمين حقّ تبارك و تعالى اراده نمود كه با قدرت بيكرانش خلائق و انسان‏ها را بيافريند …. و نسناس را نابود خواهم كرد و زمين را خالى از وجودشان مينمايم، و گناهكاران‏ طائفه جن را دور نمايم از خلق و بندگان خاص خود، و در هوا و در اطراف زمين كه مجاور با بنى آدم نباشند جاى دهم و ميان جنّ و بشر حجابى قرار دهم كه بشر جنّ را نبينند كه با آنها معاشرت و مجالست و معامله نمايند، و هر بشرى كه از این مساله تجاوز نماید او را در (جهنّم) جايگاه گناهكاران منزل دهم و باكى از اين كار نخواهم داشت و ترس و بيمى از كسى ندارم.

اما این روزنه ها چیست؟

دکمه بازگشت به بالا