روزنه های ورود جن

۲-ارتکاب گناه

یکی از مسائلی که باعث آسیب پذیری انسان در مقابل شیاطین می شود، ارتکاب گناه است. چرا که هنگامی که فرد مشغول انجام گناهی است، درحقیقت خود را از سیطره ولایت الهی بیرون می داند و یوغ بندگی شیطان را بر گردن نهاده و تسلیم او شده است. منتهی برخی از گناهان به صورت ویژه در آیات قرآن و روایات به آن ها اشاره شده است.

۱-۲. دروغ

هَلْ اُنَبِّئُکُمْ عَلَى مَنْ تَنَزَّلُ الشَّیَاطِینُ. تَنَزَّلُ عَلَى کُلِّ اَفَّاکٍ اَثِیمٍ. (شعرا ۲۲۱ و ۲۲۲)

آیا شما را خبر دهم که شیاطین بر چه کسى نازل مى‏شوند؟ بر هر بسیار دروغگوی گنهکار نازل می شوند.

۲-۲. ترک نماز

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص)‏ لَا یَزَالُ الشَّیْطَانُ‏ ذَعِراً مِنَ الْمُؤْمِنِ مَا حَافَظَ عَلَى الصَّلَوَاتِ الْخَمْسِ- فَإِذَا ضَیَّعَهُنَ‏ تَجَرَّأَ عَلَیْهِ وَ أَوْقَعَهُ فِی الْعَظَائِمِ. (کافی (چاپ اسلامیه)، ج۳، ص ۲۶۹)

 

۳-۲. خشم (غضب)

عَنْ أَبِی حَمْزَهَ الثُّمَالِیِّ: عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ (ع)، قَالَ: إِنَّ هذَا الْغَضَبَ جَمْرَهٌ مِنَ الشَّیْطَانِ، تُوقَدُ فِی قَلْبِ ابْنِ آدَمَ، وَ إِنَّ أَحَدَکُمْ إِذَا غَضِبَ احْمَرَّتْ عَیْنَاهُ، وَ انْتَفَخَتْ أَوْدَاجُهُ، وَ دَخَلَ الشَّیْطَانُ فِیهِ، فَإِذَا خَافَ أَحَدُکُمْ ذلِکَ مِنْ نَفْسِهِ، فَلْیَلْزَمِ الْأَرْضَ، فَإِنَّ رِجْزَ الشَّیْطَانِ لَیَذْهَبُ عَنْهُ عِنْدَ ذلِکَ. (کافی (چاپ دار الحدیث)، ج‏3، ص: ۷۴۴)

امام باقر (ع) فرمود: (این غضب) (و خشمى که در وجود شماست) شراره‏ئى است شیطانى که در دل آدمیزاد شعله‏ور مى‏شود، و چون کسى از شما خشمگین شود، چشمانش سرخ شود و رگهاى گردنش ورم کند و شیطان در وجودش در آید، پس هر گاه کسى از شما از این حالت خویش بترسد، بزمین بچسبد، زیرا وسوسه شیطان در آن هنگام از او دور شود.

در ضمن روایات گناهان دیگری مثل قمار، گوش دادن به موسیقی حرام و غنا نیز به عنوان گناهان ویژه اشاره شده است.

دکمه بازگشت به بالا