کلیاتی پیرامون جن

مصاحبه پیرامون جن (خبرگزاری شبستان با حجت الاسلام حسین عرب)

به گزارش خبرگزاری شبستان صحبت کردن در خصوص موجودی به نام جن و اطلاع یافتن از چیتسی این موجودات، چگونگی زندگی، نحوه ارتباط و … از جمله سوالاتی است که همیشه ذهن بشر در خصوص آن کنجکاو بوده است؛ در این خصوص طی سلسله مباحثی با حجت الاسلام حسین عرب، مدیر دفتر بین الملل موسسه بهداشت معنوی و پژوهشگر مسائل متافیزیک به گفتگو نشسته ایم که از نظرتان می گذرد:

اجنه چگونه موجوداتی هستند و آیا جن مومن یا کافر هم داریم؟

از نظر لغوی جن به موجودی اطلاق می شود که مخفی و پنهان است. طبق آموزه های دین این موجود دارای قوه اختیار می باشد، بنابراین ایمان و کفر، و عذاب و پاداش برای آنها نیز معنا دارد. همچنین براساس آیات قرآن این موجودات دارای حشرو نشر و مرگ و زندگی می باشند. و از فحوای روایات وسایر متون دینی اینچنین بر می آید که جنیان دارای گونه های متنوعی هستند که برخی از این گونه های توالد و تولید مثل دارند.

 

ایا اجنه نیز همچون انسان ها پیامبری دارند که دستورات الهی را بر آنها نازل کنند؟

خیر اجنه پیامبر اولوالعزم ندارند و در واقع پیامبران ما؛ پیامبران آنان نیز هستند که در برخی موارد به اذن خدا اجنه در اختیار پیامبران، (مانند سلیمان نبی)، امامان و انبیاء بوده اند و به آنها خدمت رسانی در جهت اهداف دین کرده اند. بنابراین اجنه گاه برای دریافت پاسخ سوالات شرعی خود به پیامبران، امامان و بزرگان دین مراجعه کرده و می کنند چرا که آنها نیز قوانین و قواعد دینی و فقهی مانند ما البته با تفاوت هایی دارند.

محل زندگی اجنه کجاست و آیا امکان ارتباط با آنها وجود دارد؟

قبل از پاسخ به این سوال لازم است یادآور شوم که پرداختن بیش از حد به برخی از زوایای عالم جنیان جزء علم لاینفع بوده و سودی به حال ما ندارد؛ و آیات و روایات موجود در این موضوع، آن مقدار اطلاعات لازم که احتمالا در کمال انسان نقش دارند را بیان نموده اند. بنابراین بنده در پاسخ به این سوال به گزارشات موجود که از فحوای متون دینی در این زمینه آمده است اکتفا می کنم.  اما در رابطه با  محل زندگی اجنه بایستی بگوئیم: به صورت کلی جنیان در همین عالم مُلکی که ما نیز در آن زندگی میکنیم، زندگی میکنند. بنابراین محل زندگی اجنه تنها در کره زمین نیست و آنها ممکن است در هر جایی از عالم هستی باتوجه به معیار های مختلف موجود باشند. منتهی در بعضی روایات -شاید با توجه به گونه های مختلف جن- به برخی محل ها به صورت خاص اشاره شده است.  مکان هایی همچون: میان زمین و آسمان، زیر زمین، بیابان ها و ….

آیا می توان با اجنه ارتباط برقرار کرد؟

بله می توان با اجنه ارتباط برقرار کرد اما برآیند کلی دین ما، تلاش برای برقراری این ارتباط را حرام می داند. اگر انسان که اشرف مخلوقات است و طبق رتبه بندی که برای عوالم یاد شده، مقام اش از جنیان بالاتر است بخواهد با آنها ارتباط بگیرد در مجموع ضرر کرده و تنزل وجودی پیدا می کند. لذا تلاش برای برقراری ارتباط از جانب ما با آنها کاری بیهوده، حرام و سقوط است.

اما در مجموع افرادی که با اجنه ارتباط می گیرند را می توان به دو گروه کلی تقسیم نمود: اول افرادی که آگاهانه و با انتخاب خود با اجنه ارتباط برقرار می کنند، دوم افرادی که به صورت اتفاقی با جن و یا جنیانی ارتباط برقرار کرده اند. گروه اول خود شامل دو دسته از انسان ها می شود: یکی افراد بسیار مومن که اجنه برای رفع مشکلات و حتی مسائل دینی خود به آن ها مراجعه می کنند (مانند اهل بیت علیهم السلام و برخی عارفان بزرگ) و دیگری افراد پستی که به دنبال ارتباط، احضار و یا تسخیر جنیان هستند. اما گروه دوم شامل افراد مختلفی است که به صورت اتفاقی ممکن است ارتباط برقرار کرده باشند. حالا ممکن است در این ارتباط جنیان مومنی به کمک آن فرد آمده باشند و یا شیاطینی برای آزار و اذیت آن فرد با وی ارتباط گرفته اند. البته در اینجا بایستی این نکته را یادآور شوم که در ۹۰ درصد مواردی که افراد گمان می کنند جن دیده اند و یا جنی آنان را اذیت میکند، در واقع هیچ موجودی در کار نیست و این مساله تنها ناشی از توهمات آن فرد است.

آیا اجنه قادر به آسیب رساندن به انسان ها هستند؟

ببینید اصل اولی در خلقت عالم انسان ها و جنیان آن است که شیاطین و جنیان هیچ نفوذی در زندگی یک انسان بالغ ندارند، مگر آن که روزنه های نفوذ آنان در زندگی خود را باز نماید. طبق روایات روزنه هایی وجود دارد که اگر انسان آنها را به روی اجنه بگشاید امکان ورود آنها به زندگی آدمیان و گاه آسیب رساندن وجود دارد اما این موارد قطعی نیست و تنها امکان وقوع آن وجود دارد. در یک اشاره کوتاه می توان چند روزنه اصلی زیر را به عنوان ریشه سایر روزنه ها معرفی کرد. مسائلی همچون انجام برخی از گناهان کبیره و به طور کلی هرآنچه که ما را از ساحت بندگی خداوند دور کند، عواملی که باعث افزایش قوه واهمه در انسان گردد که شامل مسائلی همچون ترس، ضعف جسمانی، مصرف مواد روانگردان و مشروبات الکلی و … می شود. پذیرش و تسلیم بودن در برابر شیاطین که برخی مصداق های آن شامل: ورود در برخی فرقه های انحرافی همچون عرفان حلقه، انجام برخی تمرینات خاص مدیتیشن و ریلکسیشن و حتی پیگیری مسائل ارتباط با اجنه از سر کنجکاوی می شود. البته بعضی روزنه های دیگر همچون نام مادر، تاریخ تولد به قمری به همراه عکس و … نیز هست که اگر این اطلاعات در دست برخی افراد نااهل و شیطان صفت قرار گیرد می توانند با نیروهای شیطانی به فرد آسیب برسانند.

به طور کلی اسلام هیچ توصیه ای به تلاش برای برقراری ارتباط با اجنه ندارد و این کار را حرام دانسته و انسان می تواند سبک زندگی در پیش گیرد که این از آسیب ها و مباحث در امان بماند. در این خصوص می توان به دو کتاب ارزشمند “مفاتیح الحیات” و “حلیه المتقین” مراجعه کرد و آدابی را که در این خصوص وارد شده، در زندگی به کار بست.

پایان پیام/

خبرگزاری شبستان

دکمه بازگشت به بالا